Rice University logo
 
Top blue bar image
 

Faculty Distinctions and Awards

Faculty Distinctions, Awards and Honors

National Academy of Engineering Members
Michael Carroll, Mechanical Engineering and Materials Science
Naomi J. Halas, Electrical and Computer Engineering
Tony Mikos, Bioengineering
Rebecca Richards-Kortum, Bioengineering
Pol Spanos, Mechanical Engineering and Materials Science
Richard Tapia, Computational and Applied Mathematics
Ned Thomas, Mechanical Engineering and Materials Science
Moshe Y. Vardi, Computer Science

NAE Emeritus Members
Robert Bixby, Computational and Applied Mathematics
David Hellums, Chemical and Biomolecular and Bioengineering
George Hirasaki, Chemical and Biomolecular Engineering

Angelo Miele, Mechanical Engineering and Materials Science
Ronald Nordgren, Civil and Environmental Engineering
Anestis Veletsos, Civil and Environmental Engineering

NAE Deceased Members
Ken Kennedy, Computer Science
Riki Kobayashi, Chemical and Biomolecular Engineering

National Academy of Sciences Members
Naomi J. Halas, Electrical and Computer Engineering
Herbert Levine, Bioengineering 

Institute of Medicine of the National Academies
G.Anthony Gorry, Computer Science 
Lydia Kavraki, Computer Science
Tony Mikos, Bioengineering

American Academy of Arts and Sciences Members
Herbert Levine, Bioengineering
Naomi J. Halas, Electrical and Computer Engineering
Richard Tapia, Computational and Applied Mathematics
Ned Thomas, Mechanical Engineering and Materials Science
Moshe Y. Vardi, Computer Science  

NSF CAREER Award Recipients
2014:
Rafael Verduzco, Chemical and Biomolecular Engineering
2013: Laura Segatori, Chemical and Biomolecular Engineering
2012: Amina Qutub, Bioengineering
2011: Jeffrey Jacot, Bioengineering; Jamie Padgett, Civil and Environmental Engineering; Lin Zhong, Electrical and Computer Engineering
2010: Junghae Suh, Bioengineering
2009: Lisa Biswal, Chemical and Biomolecular Engineering; Daniel Cohan, Civil and Environmental Engineering; Oleg Igoshin, Bioengineering; Luay Nahkleh, Computer Science
2008: Leonardo Dueñas-Osorio, Civil and Environmental Engineering
2007: Michael Diehl, Bioengineering; Ramon Gonzalez, Chemical and Biomolecular Engineering; Farinaz Koushanfar, Electrical and Computer Engineering 
2005: Robert Raphael, Bioengineering; Scott Rixner, Computer Science; Eugene Ng, Computer Science
2004: Marcia O’Malley, Mechanical Engineering and Materials Science
2002: Jianpeng Ma, Bioengineering
1999: Satish Nagarajaiah, Civil and Environmental Engineering
1997: Lydia Kavraki, Computer Science; Ed Knightly, Electrical and Computer Engineering 
1995: David Johnson, Computer Science